Grantham Music Festival - Festival 2020
Grantham Music Festival Logo

Festival 2020

The 2020 Festival was held at ChristChurch Finkin Street, Grantham from Monday 9th March 2020 to Saturday 14th March. 

RESULTS

Piano Solo Beginners - Primary School - those who have played for not more than one year by 31st March 2020:FIRST Leo HARNESS, SECOND Juliana FEDORUK, MERIT Amy CHEN
Piano Solo Grade 1:FIRST Mariam KHAN, SECOND Sophia LAM, Georgina ABBOTT, MERIT Ava WATSON
Piano Solo Grade 2: FIRST Lucia Zhu, SECOND Medha Manoj, MERIT Alice Waller
Piano Solo Grades 3 and 4: FIRST Baker Mbogo, SECOND Chloe Lam, MERIT Lily Mei Liu-Child
Piano Solo Grades 5 and 6: FIRST Natasha Burns, SECOND Samantha Reis, MERIT Padraig Cunningham
Piano Solo Grades 7 and 8: FIRST Louis Zhu, SECOND Christian Anderson
Piano Solo Open - above Grade 8 (including Diploma level): FIRST George Chaplain, SECOND Alexander Bradford
Piano Repertoire Primary School: FIRST Grace Macdonald, SECOND Hailee Meckenstock, Abigail Scott, MERIT Natasha Burns
Piano Repertoire Secondary School - Key Stage 3: FIRST Chloe Lam, SECOND Flynn Campbell
Piano Repertoire Secondary School - Key Stage 4: FIRST Christian Anderson
Piano Repertoire Open - School age (Diploma level): FIRST Alexander Bradford, SECOND Edward Launders-Grieve
Piano Repertoire Open - Over School age (any level): FIRST Alexander Anderson
Piano Duet Primary School: FIRST Iona Williams and Alice Waller
Piano Duet Secondary School - Key Stage 3: FIRST Samantha Reis and Rayan Algahtani
Piano Duet Secondary School - Key Stage 5: FIRST Isabella and Alice Rossington
Organ Solo Primary School: FIRST Job Schofield
Organ Solo Secondary School - Key Stages 3-4: FIRST Samuel Parkin
String Solo Beginners - Primary School - those who have played for not more than one year by 31st March 2020: FIRST Vicky Huang
String Solo Beginners - Secondary School - those who have played for not more than one year by 31st March 2020: FIRST Jamieleigh Addison
String Solo Preliminary or Initial Grade: FIRST Vicky Huang
String Solo Grades 1 and 2: FIRST Lucia Zhu , SECOND William Connor
String Solo Grades 3 and 4: FIRST Isla Williams , SECOND Poppy Murphy
String Solo Grades 5 and 6: FIRST Louis Zhu , SECOND Ewan Butters
String Solo Grades 7 and 8: FIRST Millie Hindmarch , SECOND Sapphie Johnson , Lucy Preston
String Solo Open - above Grade 8 (including Diploma level): FIRST Freya Whitfield , Amelia Whitfield , SECOND Annabel Stevens , MERIT Isaac Kendon-Furtado , Holly Riordan
String Repertoire Primary School: FIRST Sapphie Johnson , SECOND Lucy Preston
String Repertoire Secondary School - Key Stage 3: FIRST Freya Whitfield - , SECOND Millie Hindmarch , MERIT Shivani Jansari
String Repertoire Secondary School - Key Stage 4: FIRST Aakash Jansari
String Repertoire Secondary School - Key Stage 5: FIRST Erin Vinter
String Repertoire Open - School age (Diploma level): FIRST Holly Riordan , SECOND Madeleine Jones , Isaac Kendon-Furtado , MERIT Amelia Whitfield
Harp Solo, Duet or Ensemble Primary School: FIRST Natasha Burns
Guitar Solo Primary School: FIRST Gagana GURUSINGHE
Guitar Solo Secondary School - Key Stages 3-5: FIRST Hariharan BALAMURUGAN
Woodwind Solo Beginners - Primary School - those who have played for not more than one year by 31st March 2020: FIRST Iona WILLIAMS
Woodwind Solo Grades 1 and 2: FIRST Lucas Zhu , SECOND Violet Darman , MERIT Gabriel Bateson
Woodwind Solo Grades 3 and 4: FIRST Sara Hunter , SECOND Naomi Williams
Woodwind Solo Grades 5 and 6: FIRST Louis Zhu
Woodwind Solo Grades 7 and 8: FIRST Freya Whitfield
Woodwind Repertoire Secondary School - Key Stage 3: FIRST Freya Whitfield
Recorder Solo Primary School - Years 1 and 2: FIRST Elijah FIELDING, SECOND Emily COXHEAD
Recorder Solo Primary School - Years 3 and 4: FIRST Lilia LANCASHIRE, SECOND Katya EVANS, MERIT Emily VENCLOVAITE
Recorder Solo Primary School - Years 5 and 6: FIRST Natalya EVANS
Brass Solo Beginners - Primary School - those who have played for not more than one year by 31st March 2020: FIRST Elise STEVENS
Brass Solo Preliminary or Initial Grade: FIRST Elise Stevens
Brass Repertoire Secondary School - Key Stage 3: FIRST James Diamond
Drum Kit Solo Primary School: FIRST Samuel BICKMORE, SECOND Allara CAMPBELL
Drum Kit Solo Secondary School: FIRST James WHYSALL
Instrumental Duet Open: FIRST Freya and Amelia Whitfield , SECOND Holly and Jenny Riordan
Small Unaccompanied Instrumental Group - 3 to 5 players Secondary School: FIRST Oasby Music Group Vivo Trio
Small Unaccompanied Instrumental Group - 3 to 5 players Open: FIRST Oasby Music Group Giocoso Quartet
Instrumental Group - not more than 12 players Primary School: FIRST Long Clawson Primary School Fiddle Band
Instrumental Group - not more than 12 players Secondary School: FIRST The Pachelbelles
Large Instrumental Group - more than 12 players Primary School: FIRST Grantham Preparatory School Band
Large Instrumental Group - more than 12 players Open: FIRST Oasby Music Group Minims Ensemble
String Orchestra Open: FIRST Oasby Music Group Minims Ensemble
TWO Solo Performances on Different Instruments OR One Instrument and Voice : FIRST Natasha Burns, SECOND Alfred Kendon
Family Group - Instrumental and or Vocal : FIRST Alexander and Christian Anderson
Pop Music Solo or Group : FIRST Daisy Bayman, SECOND Joe Williams
Jazz Solo for Piano : FIRST Rayan Algahtani
Composition Secondary School - Key Stages 3 and 4: FIRST Maddie Jones and Freya Whitfield
Composition Open: FIRST Alexander Anderson
Vocal Solo Treble - Primary School (Church or Chapel Choir girl or boy): FIRST Daniel Gardner, Imogen Keightley, SECOND Eliyana James, MERIT Lily Mei Liu-Child
Vocal Solo Treble - Secondary School (Church or Chapel Choir girl or boy): FIRST Keziah Schofield, SECOND Elizabeth Cradduck, MERIT Sophie Allain Chapman
Vocal Solo Primary School: FIRST Daniel Gardner, SECOND Lily Mei Liu-Child
Vocal Solo Any Voice - Secondary School - Key Stage 3: FIRST Daisy Bayman, SECOND Samuel Mitchinson
Vocal Solo Any Voice - Secondary School - Key Stage 5: FIRST Charlotte Morris, SECOND Bethan Stanley
Vocal Repertoire Any Voice - Secondary School - Key Stage 3: FIRST Daisy Bayman, SECOND Martha Cunningham
Vocal Repertoire Any Voice - Secondary School - Key Stage 5: FIRST Charlotte Morris, SECOND Bethan Stanley
Vocal Repertoire Any Voice - Open: FIRST Lara Batchelor, SECOND John Hart
Vocal Duet Any Voices - Primary School: FIRST Daniel Gardner and Imogen Keightley
Vocal Duet Any Voices - Secondary School: FIRST Sophie Allain Chapman and Elizabeth Cradduck
Oratorio Any Voice - Solo, Duet or Ensemble - Open: FIRST John Hart
Songs from the Shows Solo, Duet or Ensemble - Primary School: FIRST Lily Mei Liu-Child, SECOND Evan French
Songs from the Shows Solo, Duet or Ensemble - Secondary School: FIRST Bethan Stanley, SECOND Joe Williams, MERIT Martha Cunningham
Songs from the Shows Solo, Duet or Ensemble - Open: FIRST The Winter Singers
Folk Song Solo School Ages - with or without accompaniment: FIRST Keziah Schofield, SECOND Martha Cunningham, MERIT Lily Mei Liu-Child
Vocal Group - not more than 12 singers Primary School: FIRST Dudley House School Choir
Vocal Group - not more than 12 singers Secondary School: FIRST KSHS Chamber Choir
School Choir Primary School: FIRST Malcolm Sargent Senior Choir, SECOND Harlaxton and Denton Choir, MERIT Leighfield Primary Senior Choir
School Choir Secondary School: FIRST Toot Hill School Choir
Church Choir Open: FIRST St John's Choir, SECOND St Wulframs Church Choir
Equal Voice Choir (i.e. Ladies or Male Voice Choir) Open: FIRST The Winter Singers

TROPHY WINNERS

Mr and Mrs J B Lea-Hair Piano Solo - Grades 7 & 8 Louis Zhu
Alderman Mrs G A C Shipman Piano Repertoire; Primary School Grace Macdonald
Kesteven College Cup Piano Repertoire - Key Stage 3 Chloe Lam
Mr A W Elsey Piano Repertoire - Key Stage 4 Christian Anderson
Arthur Stone Cup Piano Classes - Open Alexander Bradford
Mr and Mrs G W Winter Piano Duet - School Ages Isabella & Alice Rossington
Mr and Mrs W E Allen Organ Samuel Parkin
Cheung String Trophy String Solo - Grades 1 & 2 Lucia Zhu
Mr and Mrs F Joselin Jauch String Solo - Grades 3 - 8 Louis Zhu
Sinclair Trophy String Repertoire - Primary School Sapphie Johnson
Davidson Trophy String Repertoire - Key Stages 3-5 Erin Vinter
Mr and Mrs H Green String Repertoire - Open Holly Riordan
St Brigid Harp Trophy Harp Solo Natasha Burns
East Midlands Sound and Lighting Guitar Solo - School Ages Hariharan Balamurugan
Miss Carla Rees Woodwind Solo - Grades 1 & 2 Lucas Zhu
Messrs H H Cox Woodwind Solo - Grades 3 - 8 Freya Whitfield
Mr and Mrs S R Dawes Recorder Solo - Primary School Lilia Lancashire
Grantham Journal Shield Instrumental Duets Freya & Amelia Whitfield
Marshall Trophy Drum Kit Solo Samuel Bickmore
Sqn Ldr G Kerr Small Instrumental Groups Oasby Music Group Giocoso Quartet
Miss Roberta Lynn Instrumental Groups Long Clawson Primary School Fiddle Band
The Brace Cup Large Instrumental Groups Oasby Music Group Minims Ensemble
Philip Lank Trophy String Orchestra - Open Oasby Music Group Minims Ensemble
Margaret Birkett Cup Family Group Alexander & Christian Anderson
Music Box Trophy Two Skills Natasha Burns
Stanley Thompson Cup Pop Music Daisy Bayman
Millennium Trophy Jazz Solo or Group Rayan Algahtani
Mr and Mrs Desmond Hides Composition Alexander Anderson
Keith Draper Trophy Church Choir Girl/Boy Solo Keziah Schofield
Alderman J Hedley Lewis Vocal Solo - Primary School Daniel Gardner
Lady Thorold Vocal Solo - Key Stage 3 Daisy Bayman
Mr and Mrs G Necklen Vocal Solo - Key Stages 4 & 5 Charlotte Morris
Miss Anneliese Milward Vocal Repertoire - Secondary School Charlotte Morris
Miss Betty Lowe (Vocal Repertoire)  Vocal Repertoire - Open  Lara Batchelor
The Bennington Cup Vocal Duets Sophie Allain Chapman and Elizabeth Cradduck
Miss Betty Lowe (Oratorio) Oratorio John Hart
Treasure Productions Trophy Songs from the Shows - - Primary School Lily Mei Liu-Child
Mrs B Bradley Songs from the Shows - Secondary School Bethan Stanley
Wallwork Cup Songs from the Shows - Open The Winter Singers
Mr and Mrs Peter Cheung Folk Song Solo - School Ages Keziah Schofield
T G Read Shield Vocal Group KSHS Chamber Choir
The Norman Family Primary School Choir Malcolm Sargent Senior Choir
Mr and Mrs G A Goodban Secondary School Choir Toot Hill School Choir
Miss A G Green Church Choir St John's Choir
Bishop and Mrs A Otter Equal Voice/Mixed Choir - Open The Winter Singers

The John Wood Memorial Trophy awarded for the highest mark in the Vocal and Choral classes goes to Bethan Stanley, who scored 92 for her performance in the Songs from the Shows (Secondary School age)

The Anne Abbott Trophy: For the best performance at the Festival is awarded to the OASBY MUSIC GROUP MINIMS ENSEMBLE. They scored 93 for their performance in the String Orchestra Open class. Our adjudicator Nancy Litten said they had a magnificent tone quality, intonation, ensemble, style & technique. She was also impressed that a number of the group went on to perform in quartets and trios, as well as some outstanding performances in the Open solo class (diploma level).

Follow us

Like us on Facebook! Follow us on Twitter!